Domates Üretiminde Potasyumun Rolü

Potasyum, bitki içindeki iyonik dengeyi ve su durumunu korur. Bitkideki şekerlerin üretimi ve taşınması, enzim aktivasyonu ve proteinlerin sentezinde rol oynar. Domateslerde potasyum ayrıca pigment sentezi, özellikle likopen için gereklidir.

Potasyum ve verim

İngiltere'deki denemelerin gösterdiği gibi, yüksek seviyelerde potasyum domates bitkilerinde yüksek verim sağlar. Domateslerin nispeten yüksek bir potasyum gereksinimi vardır. Hasat edilen her ton domates için genellikle 5,2 ila 7,2 lb’lik K bitki tarafından alınır.

Potasyum ve meyve olgunlaşması

Potasyum, şeker seviyesinin yanı sıra olgunlaşma ve depolama özelliklerini de belirleyerek en kaliteli meyvenin sağlanmasında önemli bir role sahiptir. Domateslerde yetersiz potasyum arzı eşit olmayan olgunlaşmaya neden olabilir (İngiltere denemeleri).

K ve renk kusurları – beyaz doku

Domateslerde yetersiz potasyum seviyesi, ABD'deki çalışmalarda gösterildiği gibi, lekeli olgunlaşmaya ve iç beyaz dokular gibi renk kusurlarına neden olabilir.

K ve renk kusurları – sarı omuz

ABD'deki çalışmalar da, yeterli potasyum seviyelerinden daha düşük seviyede potasyum nedeniyle sarı omuz insidansının daha yüksek olduğu gösterilmiştir.

Potasyum ve meyve suyu asitliği

Domates bitkisindeki yüksek potasyum seviyeleri, İngiltere denemelerinde görülebileceği gibi, meyvenin asitliğini ve bunun sonucunda domates suyunu arttırır.

N:K dengesi ve kökler

ABD'deki çalışmaların gösterdiği gibi, yüksek seviyelerde potasyumun korunması, yüksek azot seviyelerinin neden olduğu çürük sorunlarının hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Potasyum uygulaması için genel yönergeler

Domatesler, tipik olarak 267 lb / ac'nin üzerinde kullanılan potasyum azot ile karşılaştırıldığında nispeten yüksek bir potasyum gereksinimine sahiptir. Potasyum mevsim boyunca gereklidir ve meyvenin, 100 g meyve başına 250 mg K civarında ana bileşenidir. Magnezyum ve kalsiyum ile iyi bir potasyum dengesini korumak esastır. Çok fazla potasyum bu diğer katyonların alımını kısıtlar. Domateslerde yüksek seviyelerde potasyum kullanımı, tuzlu koşullar altında bitki büyümesini korumak için özellikle önemlidir. Fazla sodyum, potasyumun bitki yoluyla alımını ve transferini azaltır ve bu nedenle bitki büyümesini sürdürmek için potasyum seviyelerinin arttırılması gerekir.

Domates büyüme aşamalarında potasyum
Tesis etme Güçlü erken büyümeyi destekler
Vejetatif büyüme Çiçeklenmeden önce yaprak dokusundaki konsantrasyonları en üst düzeye çıkarır
Çiçeklenme - meyve tutumu Bitki büyümesini sürdürür ve çiçek sayısını en üst düzeye çıkarır
Meyve olgunlaşması - olgunluk Meyvede yüksek potasyum seviyelerini en üst düzeye çıkarır ve bozuklukları en aza indirir

Besinlerin rolü

Domates üretiminde diğer besin maddelerinin rolü hakkında bilgi edinin:

Azot

Fosfor

Potasyum

Kalsiyum

Magnezyum

Kükürt

Bor

Bakır

Demir

Manganez

Molibden

Çinko